hírek és aktualitások

Fenntarthatóság és biztonság: a fogászati praxisok szerepe

Olvassa el cikkünket, melyben 10 tippet adunk mire kell odafigyelni annak érdekében, hogy fenntarthatóbban, a környezet érdekeit is szem előtt tartva tudja működtetni praxisát!

Az egyszerhasználatos eszközök és az orvosi hulladék kezelése

Az eldobható, egyszerhasználatos termékek használata az orvosi praxisokban elengedhetetlen a fertőzések elkerülésének érdekében, legyen szó akár egy szimpla vizsgálatról vagy akár egy komolyabb operációról. Ezért az eldobható eszközök használata továbbra is szükséges, hiszen nélkülük a páciensek és az őket ellátó egészségügyi dolgozók egészsége kerülne veszélybe.

Ugyanakkor érdemes figyelembe venni azt a tényt, hogy az eldobható eszközök használata jelentős mennyiségű műanyaghulladékot és nem újrahasznosítható anyagot termel. Mi lehet a jó megoldás? Mindenekelőtt nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy az így keletkezett hulladékokat szennyezett, veszélyes hulladéknak tekintjük, ezért ezeket a megfelelő eljárásokkal kell kezelni, hogy ne jelentsenek egészségügyi kockázatot a dolgozókra és a páciensekre, valamint a környezetre nézve.

Az orvosi hulladék helyes kezelése

A környezettudatoságnak és az orvosi hulladék helyes kezelésének szabályainak – amely szabályok természetesen előtérbe helyezik az egészség védelmét – kéz a kézben kell járniuk, a fogászati és egyéb orvosi területeken egyaránt. Annak érdekében, hogy elkerüljék a kellemetlen szennyezést, az orvosi létesítményeknek jól kidolgozott eljárásokat és lépéseket kell követniük, amelyek természetesen a jogi szabályozásnak is megfelelnek.

Számos tanulmány rámutatott arra, hogy az orvosi létesítményekben keletkező hulladék nagyjából 15-20%-a veszélyes hulladéknak minősül. A testnedvekkel érintkező eldobható eszközöket potenciálisan fertőzöttnek kell tekinteni, és a hatályos előírásoknak megfelelően kell kezelni.

environment.jpg

Mit tehet Ön a környezete védelméért?

A fogászati praxisban, a napról-napra alkalmazott eszközök és műveletek tudják az igazi változást előidézni, amennyiben ezek során figyelembe vesszük a fenntarthatósági szempontokat. Ezt szem előtt tartva a következőket teheti:

1. tipp

Használjon hőlégsterilizátort a műszerek tisztításához. Ez az eszköz lehetővé teszi a felhasznált tisztitószer mennyiségének minimalizálását és mérsékeli a vízfogyasztást, hiszen a műszerek tisztítását és fertőtlenítését nem vegyszerek felhasználásával végzi. Ezen felül pedig az újabb modellek átlagos vízfelhasználása mindössze egy tizedét teszi ki a kézimosás vízfelhasználásának.

2. tipp

Gondoskodjon a megfelelő vízellátó-rendszer kiépítéséről az autoklávok, ultrahangos tisztítókádak és más gépek működéséhez palackozott desztillált víz használata helyett.

3. tipp

Olyan gépeket válasszon, amelyeknek takarékos az energia- és vízfelhasználása, tehát alacsony a környezetre gyakorolt káros hatásuk. Autokláv vásárlásakor érdemes ellenőrizni, hogy az adott gép egy ciklus alatt mennyi áramot és vizet használ fel.

4. tipp

A papír és a műanyag fólia szétválasztása a sterilizációs tekercseknél. A sterilizáció során felhasznált csomagolóanyag használat után sem számít veszélyes hulladéknak, így a legkönnyebben úgy lehet „ártalmatlanítani” az így keletkező szemetet, hogy a papírt és a műanyagot is külön, a megfelelő hulladékgyűjtőbe helyezzük.

5. tipp

Válasszon tanúsítvánnyal rendelkező termékeket. A környezetszennyezés mértéke nem csupán az eszköz használata, hanem már az előállítása során is jelentős lehet, ha nem a megfelelő gyártási folyamatokkal készítik. Például fontos annak az ellenőrzése, hogy a termékek előállításához használt papír rendelkezik-e FSC vagy PEFC tanúsítvánnyal, vagy hogy a nyálelszívókhoz használt műanyag ftalát (DHEP) mentes-e. Erre azért van szükség, hogy a termékek környezetre gyakorolt negatív hatása a minimálisra csökkenjen a teljes életciklusuk alatt, ugyanakkor csökkenti a pácienseket és az őket ellátó egészségügyi dolgozókat fenyegető egészségügyi kockázatokat.

6. tipp

Válogassa külön a keletkező hulladékot, ezzel biztosítva a papír, a műanyag és az egyéb keletkező anyagok újrahasznosítását. Ez azért fontos, mert a termékek csomagoló anyaga az összes keletkezett hulladék akár 30%-át is kiteheti.

7. tipp

A digitalizálással szintén jelentős mennyiségű hulladék keletkezésétől szabadítja meg praxisát – elég, ha csak a felhasznált papír mennyiségére gondolunk

8. tipp

Pontosan tudja és ismerje, hogy milyen típusú hulladékok keletkeznek a praxisában, és szigorúan válogassa külön a veszélyes és nem veszélyes hulladékokat, ezzel minimalizálva a keveredésüket.

9. tipp

Olyan gyártóktól vásárolja az egyszerhasználatos termékeket, amelyek esetében pontosan tud informálódni a gyártási folyamatokról, a felhasznált anyagok összetételéről, valamint a vállalat társadalmi felelősségvállalási tevékenységéről (etikus és környezetvédelmet szorgalmazó működés)

10. tipp

Igyekezzen betartani a fent említett 9 tippet annak érdekében, hogy ne csak pácienseink távozzanak egészségesen a praxisából, de emellett fordítson nagy figyelmet a környezet egészségének megőrzésére is!


vissza a listához